YÜKSEL ÇİFTÇİ

KUTSAL TOPRAKLARA ZİYARET (1)

Kutsal topraklar ayak basmak, görmek ve gezmek birçok insanın hayali ve isteğidir.

Kutsal toprakları görmek nasip işi. Bir İlahi sözlerinde geçen

“Kadir Mevlam gel eyledi“ gibi. Allah gel demeden gitmekte imkansız. Mekke ve Medine'yi görmek isteyen tüm kullara Rabbim oraları görmeyi ve ziyaret etmeyi nasip etsin.

Rabbim izin verdi ve kutsal toprakları ziyaret etmek bizlere de nasip oldu. İstanbul havaalanından direkt Medine’ye gittik. Medine’ye ikindi vakti indik. Havaalanına indiğimizde bölgenin sıcaklığını hissetmemek imkansızdı. Havaalanından Medine’ye bir otobüs ile yola çıktık. Akşamüzeri Medine’ye giriş yaptık. Otele yerleştik.

 

MESCİDİ-İ NEBEVİ HEYECANI

Yatısı ezanının okunması ile ilk olarak Mescidi Nebeviye görecek ve orada ilk olarak namaza duracaktık. Ezan ile birlikte hemen otelden ayrılarak Mescidi Nebeviye doğru yürümeye başladık. Otel’e yürüme mesafesindeydi. Mescidi nebeviye yaklaştıkça insanı sarar bir heyecan. Peygamberimiz (S.A.V.) makamına varacak onun namaz kıldığı mescitte namaz kılacaktık. Bu duygular insanda müthiş bir heyecan oluşturuyor. Her taraftan insanlar akın akın Mescidi Nebeviye akıyordu. Çok büyük bir camii. Öğrendiğimiz kadarıyla kapalı alanda 600 bin kişi birlikte namaza durabiliyor. Açık alanda ise 400 bin insana yakın namaz kılabiliyor. Yani toplamda Mescidi Nebevide toplamda 1 Milyon insan birlikte namaz kılabilme imkanı bulabiliyor.

Mescidi Nebevide ilk namazımız kıldık. Namazdan sonra büyük kalabalık Mescidi Nebevide bulunan Peygamberimiz Muhammed (SAV) ve onunla birlikte orada bulunan, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer (R.A.) selamlamak için büyük bir heyecanla ön taraftan ayrılan güzergahtan ilerlemeye başlıyor. Dualar, selamlar ve gözyaşları ile yapılan ziyaret büyük bir manevi duygu ile eda ediliyor. Farklı bir duygu, duygusal ve çok farklı bir atmosfer.

Yeşil kubbe görünüyor, kervan nura bürünüyor

İçimde hasret bitiyor Medine'nin yollarında

MEDİNE’DE ZİYARET EDİLECEK MEKANLAR

Medine’ye gitmişken nereleri görmemiz gerektiğini sorduğumuzda öğrendiğimiz yerleri kısaca sizlerle paylaşmak istedim. Nasip olurda Medine’ye yolunuz düşerse bu kutsal yerleri mutlaka görmeye gayret edin.

  • Mesid-i Nebevi ( Peygamber S.A.V. Camii) Mescidi
  • Ravza-i Mutahhara (Cennet Bahçesi)
  • Cennet-ül Baki (Baki Mezarlığı)
  • Kubba Mescidi
  • Uhud Dağı ve Uhud Şehitliği
  • Kıbleteyn Mescidi
  • Yedi Mescitler

        Medine ile birliklte tüm bu güzel ve kutsal mekanları görmeyi Rabbim İnşallah sizlere de nasip eder. 

        Ziyaretlerimizin devamını sizlerler paylaşmaya devam edeceğim İnşallah. Medine'ye gitmişken Medine hurması yemeden ve almadan olmaz. Yazımın bundan sonraki yani 2,bölümünde, Medine hurma bahçesine yaptığımız ziyareti sizlerle paylaşacağim.

1 Yorum

Şakir Kaya

Şakir Kaya

02 Aralik 2019
İnşallah rabbim tekrar nasip eylesin. Bizlerede hizmet etmeyi nasip etsin inşallah..

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri