YÜKSEL ÇİFTÇİ

“PİLAV GÜNܔ YATIRIMA DÖNÜŞÜR MÜ?

İmam Hatip Lisesi mezunlarının Pilav Günü buluşması pirinç üretimine dönüşür mü?

 

Batman İmam Hatip Lisesi ilk mezunlarını 1982 yılında verdi. 1982’den 2021 yılına kadar yani ilk mezunlardan son mezunlara kadar tüm mezunlar pilav gününe davet edilir. İmam Hatip Lisesi mezunlarının bir kısmı devlet kademelerinde iyi mevki ve makamlarda yer alıyor.Vali ve Kaymakam olanlar, Başbakan Yardımcılığı, Bakanlık ve Milletvekilliği yapan siyasetçiler. farklı sektörlerde iş insanı olanlar,  eğitim camiasında yer alanlar var. Doktor, mühendis, mimar, müteahhit, müftü, İmam Hatip gibi farklı makam - mevki ve statüde azimli, çalışkan ve güzel ahlakları ile görevlerini en güzel şekilde, örnek ve rol model olarak ifa etmektedirler. Tertip edilen pilav gününde yıllar önce aynı okulda, aynı sınıfta ve hatta aynı sırada öğrencilik yıllarını beraber geçirdikleri arkadaşları ile yıllar sonra tekrar bir araya gelmek, görüşmek güzel bir duygudur. Kimin nerede, ne işle meşgul ve ne görevde bulunduğunu öğrenme ve öğrencilik yıllarını tekrar yaşamak için büyük bir fırsat oluyor bu tür etkinlikler.

 

PİLAV GÜNÜ YATIRIM, ÜRETİM VE İSTİHDAMA DÖNÜŞÜR MÜ?

 

2004 yılından beri düzenlenen "Pilav Günü" etkinliğine pandemi nedeniyle ara verilmesinin ardından tekrar düzenlenmeye başlandı. 

 

Yıllardır yapılan "Pilav Günü" etkinliğine farklı bir boyut kazandırılabilir mi?  

Farklı şehirlerde, farklı görevlerde bulunan mezunların memleketleri olan Batman’da "Pilav Günü" etkinliği adı altında bir araya gelerek, birbirleriyle tanışmaları, hasbihal etmeleri ve kaynaşmaları çok değerli ve kıymetli tabi ki. Aslında istedikleri yerde istedikleri kadar pilav yiyebilirler. Ama bu vesile ile tanışmak, görüşmek ve kaynaşmak ne kadar önemli ise de objektif olarak genel fotoğrafa baktığınızda biraz yetersiz kalıyor. Bu buluşmaların memlekete katkı sunması, bu etkinliğe farklı bir boyut kazandıracak belki de ülke genelinde örnek teşkil edecektir. 

Maddi olarak çok iyi yerde olan mezunlar bir araya gelerek Batman için istihdam yaratacak bir yatırıma imza atmaları, memleket için büyük bir kazanç olmakla birlikte, işsizlik oranı çok yüksek olan şehrimizde istihdam oluşturmak "Pilav Günleri" etkinliğini daha anlamlı ve çok da farklı kılacaktır.  Ve her yıl bu yatırım daha da büyütülebilir. İlerde emekli olupta memlekete geri dönme niyeti olan mezunlar için de memlekete dönmelerine vesile olacaktır. 

Bugüne kadar böyle bir girişimin olmaması bundan sonra olmayacak anlamına gelmiyor. Umarım 2022 yılı Pilav Günü bu konuda bir milat olur. 

 

Bu hafta sonu yapılacak etkinlikte yatırım için beyin jimnastiği  ve bilgi alışverişi yapılarak bir sonraki etkinliğe kadar istihdamın sağlanmış olması çok gurur verici olacaktır. 

Girişimci ve cesaretli arkadaşların bu konuyu ciddi olarak ele alacaklarını, bu dayanışmayı sağlayarak ciddi bir yatırım, istihdam ve üretim safhasına geçebileceklerini umuyor ve inanıyorum.

2 Yorum

Mehmet Naim

Mehmet Naim

07 Mayis 2022
Muhterem kardeşim Yüksel bey bu güzel haber, yorum ve teklif için teşekkür ederiz. Harika bir fikir gönülden alkışlıyoru

Cemal İpek

Cemal İpek

07 Mayis 2022
Sana katılıyorum yüksel kardeşim.umarim bu güzel düşüncen pratiğe dönüşür.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri