YÜKSEL ÇİFTÇİ

BATMAN 14 MİLLETVEKİLİ ÇIKARIYOR

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kaldı. Siyasi parti teşkilatları ve milletvekili adayları seçim çalışmalarının dozunu ve hızını daha da artırarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Siyasi partilerin ve vatandaşların ortak merak noktası,

Seçimin kazananı kim olacak?

Hangi parti kaç milletvekili çıkaracak?

Bu soruların yanıtını herkes merak ediyor ve birbirine yöneltiyorlar.

Basın mensuplarıda çalışmaları takip etmek için hem siyasi parti teşkilatları ile görüşüyorlar hem milletvekili adayları ile iletişime geçiyor hem de seçim lokallerini ziyaret ediyorlar. Böyle olunca da, bizi gören vatandaşlar, ziyaret ettiğimiz siyasi parti temsilcileri de , siz seçim çalışmalarını  daha iyi takip ediyor ve siyasilerle daha çok görüşüyorsunuz sizce sonuç nasıl görünüyor? Diye sorular soruyorlar. Ama seçim sonuçlarını tahmin etmek çok zor.

TAHMİN YOLLARI

Tahmin yürütenler üç yol izleyerek tahmin yürütüyorlar.

Birincisi ülke genelinde yapılan anketlerin sonucunu göz önünde bulundırarak tahminler yapılıyor. İkinci tahmin yolu ise bir önceki seçimde partilerin aldıkları oy oranına göre, atran seçmen sayısı ve ortak oldukları ittifaklarda göz önünde bulundurarak yapılan tahminlerdir. Üçüncüsü ise sorduğunuz kişi kendi siyasi görüşü lehinde bir tahmin yürütüyor. 

PARTİLERE GÖRE TAHMİNİ MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI

Siyasi parti ve adayların yaptığı açıklamalara baktığınızda Batman’da milletvekili sayısının artırılması gerekiyor. Siyasi parti temsilci ve adaylarından aldığımız tahminleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bakalım bu tahminlere göre Batman’da kaç milletvekili çıkıyor.

AK PARTİ: Ak Parti 2 sıra Milletvekili Adayı Serkan Ramanlı ile yaptığımız görüşmede şunları söyledi. Ramanlı “Biz üçüncü sıra vekil adayımız için çalışıyoruz. Hedefimiz üç vekil çıkarmak” dedi.

Ak parti 5. Sıra milletvekili adayı Fırat Tunç ile yaptığımız görüşmede tahminini sorunca Tunç" Biz 5. Vekil için çalışıyoruz Ak Parti olarak bu seçimde 5 vekil çıkaracağız”  diye konuştu.

Yani Ak Parti 5 vekil diyor.

 

YSP: Yeşil Sol Partililer yaptıkları açıklamalarda, daha önceki seçimlerde hep 4 milletvekili çıkardık. 2023 seçimlerinde vekil sayımızı 5 yapmak için çalışmalaraımızı yürütüyoruz. İfadelerini kullanıyorlar.

 Yani YSP vekil sayısı 5 diyor.

 

CHP: Cumhuriyet Halk Partisi Batman 1. sıra milletvekili adayı Hüseyin Yaşar’a görüşünü sorduğumuzda şunları söyledi. Yaşar "Bu seçimde ciddi çalışmalar yapıyoruz. Büyük katılımlar var partimize. CHP olarak bu seçimde bir milletvekili çıkaracağız. Geri kalan 4 milletvekilinide YSP alır.” Dedi.

Yani CHP 1 milletvekili çıkaracağız diyor.

 

MHP: Milliyetçi Hareket Partisi Batman İl Başkanı Kerem Demir ve MHP Batman 1. Sıra Milletvekili Adayı Recep Çelikkaya’ya sorduğumuzda aldığımız yanıt  “14 Mayıs seçimlerinden en az bir vekil çıkarmayı hedefliyoruz. 5 vekil adayı ve teşkilat olarak canla başla çalışıyoruz. Batman'ın ciddi anlamda hizmete ihtiyacı var.” dediler.

Yani MHP 1 Milletvekili çıkaracağız diyor.

 

YRP: Yeniden Refah Partisi Batman 1.sıra Milletvekili Adayı Ziyaülhak Yamaç ve SKM Başkanı Orhan Doyan ile yaptığımız görüşmede şu açıklamayı yaptılar. “Sürekli vatandaşlarımızı, esnafımızı ve STK’ları ziyaret ediyoruz. Sahada yaptığımız çalışmaları göz önünde bulundurduğumuzda Batman’dan 1 milletvekili çıkaracağımıza inancımız tamdır. Ak Parti 1, YSP ise 3 milletvekili çıkaracağnı tahmin ediyoruz” diye konuştular.

Yani Yeniden Refah Partisi 1 Milletvekili çıkaracağız diyor.

 

BBP: Büyük Birlik partisi Milletvekili adaylarından Mustafa Günel ve MKYK üyesi- Bölge Koordinatörü Recep Er'e bir iddianız var mı? diye sorduğumuzda, çok iddialı olduklarını ifade ettiler.. Günel  ve Er “ Büyük Birlik Partisi olarak sürekli sahadayız, aralıksız ve hummalı bir şekilde çalışıyoruz. Bizim için zor olmayacak. Bir milletvekili çıkaracağımıza inanıyoruz ve bu ciddiyetle çalışıyoruz. Batman’da Büyük Birlik Partisi olarak İnşallah meclise bir vekil yollayacağız. ” ifadelerini kullandılar.

Yani BBP 1 Milletvekili çıkaracağız diyor.

 

Tüm bu tahminleri topladığımızda,  Ak Parti: 5,  YSP: 5,  CHP: 1,  MHP: 1, YRP:1,  BBP: 1 milletvekili çıkardığında, Batman toplam 14 milletvekili çıkarıyor. Eğer seçim olursa.

Seçim sonuçlarını hep birlikte İnşallah göreceğiz. 2023 seçiminin ülkemiz ve halkımız için hayırla sonuçlanmasını diliyorum.

Not: Batman Milletvekili kontejjcanı 5'tir.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri