YÜKSEL ÇİFTÇİ

Batman YGS Sınavında Trafikte Kaldı

Gün geçtikçe Batman büyüyor ve gelişiyor.

           Bir kentin gelişmesi sadece nüfusunun artması ile değil, sosyal , kültürel ve ekonomik olarak ta aynı oranda gelişmesi gerekiyor.

Bölgedeki gerek siyası ve gerekse ekonomik nedenlerle Batman yoğun bir göç almaktadır.

Yoğun göç alan Batman’da nüfus oranı aynı hızda ve oranda büyümektedir.

           Göç ve nüfus oranına paralel olarak, inşaat sektöründe de ilerleme gözlenebilirken, aynı hız alt yapı ve kentleşme de görülmemektedir.

Büyümekte olan kentlerde , alt yapı hizmetlerinin de hız kazanması gerekir Bununla birlikte iletişim ve ulaşımda da aynı hız yakalanmalı.

Sosyal ve kültürel olarak ta vatandaşlar bilinçlendirilmeli ve eğitilmelidir.

             Eğitimde de aynı hız yakalanmalı okul sayıları artırılmalı. Ulaşımda gerekli düzenlemeler yapılmalı. Trafiğe gerekirse yeni yollar ve güzergahlar eklenmeli.  

Mevcut ulaşım yolları ve güzergahlarında modernizasyona gidilerek günümüzün yoğunluğuna göre cevap verecek konuma getirilmeli. Gerek  görülen yerlere köprülü kavşaklar, alt geçitler, üst geçitler yapılarak trafiğin akması azami drece de sağlanmalı.  Yayların ve özürlü vatandaşların rahatlıkla kullanabileceği yaya geçitleri ve kaldırımlar inşa edilmeli. Mevcut kaldırımlar ve kaldırım işgalcilerinden arındırılarak sadece yayların kullanımına tahsisi sağlanmalı.

            Bir kent her düzlemde ve her konuda , paralel bir şekilde gelişmiyorsa ilerleyen zamanlarda bu sorunlar daha bariz bir şekilde gün yüzüne çıkacak. Tıpkı dün YGS sınavın da Batman trafiğinin sınavda kaldığı gibi. 

 LGS sınavı Batman’ın yollarının arık Batmandaki araç sayısını taşıyamadığını gün yüzüne çıkardı.

          Önemli olan sıkıntılara  düşmeden ,  sorunlar yaşanmadan önce tedbirler alınarak gelişen şehrimizde gerekeli yerlerin tadilatı, gelişmesi, yenilenmesi ve modernizasyonu yapılarak geleceğe hazır olmaktır.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri