DR.MEHMET NAİM BOZ

TOPLUMLARIN EVCİLLEŞTİRİLMESİ

 

Konuya geçmeden bu yazdıklarımızdan dolayı ailemden, dostlarımdan ve öğrencilerimden gelen teşekkürler bize dünya meşgalesi ve akademik çalışmaların arasında bu makaleleri yazma gayretini veriyor. Ailem başta olmak üzere, Batman objektif ve çalışanlarına, dostlarıma, öğrencilerime ve tüm okuyucularıma teşekkür ediyorum. Yüce Allah hepsinden razı olsun. 

 

  Bir dost, bir dosta uzun uzadıya bir mektup yazmış sonunda da özür dilerim, zamanım olmadığından kısa yazamadım demiş.  Evet, meramı en kısa şekilde ifade etmek bazen uzun yazmaktan daha zor ve zaman alabiliyor. Paylaşmak güzeldir ve bir vecibedir. Bu bilgi paylaşımı olduğu gibi mal paylaşımı da (sadaka, zekât ) dinimizin emridir. 

 

Konu nerden çıktı diye merak edilirse, Fil adlı hayvanı hepimiz biliriz.  Aslında Kutsal Kitabımızın 114 suresinden 105. Suresi Fil suresidir. Kendince Kâbe’yi yıkmaya gelen Ebrehe denilen katil, ordusunu Filler ile teçhiz ettiği,  ibretle sonuçlanan olaya fil olayı, o yıla fil yılı denilmiştir. Fil denilen hayvan bu olayda tabi ki masumdur. İsterseniz Fil adlı hayvanı kısaca tanıyıp sonra konuya geçelim. 

Filler; hortumlu, memeli, oldukça zeki, duygusal, sürülerinden birisi öldüğünde yas tutan, üç türleri olan hayvanlardır (Afrika Fili, Afrika Orman Fili ve Asya Fili). İki ile altı ton ağırlığındadırlar. Dişlerini su kazmak, ağaç kabuğu soymak ve rakiplerine karşı bir silah olarak kullanmaktadırlar. Ortalama 25 ile 70 yıl yaşarlar. Normalde ayakta uyurlar fakat insanlarla yaşayan filler zaman içerisinde yatarak uyumayı öğrenmektedirler.

İlmi çalışmalarımız esnasında bir Arapça gazetenin köşesinde ilginç bir yazı okudum. Olay çok ilginç bir o kadar da düşündürücü doğrusu çok etkilendim. İyilik kisvesinde kötülük nasıl yapılır konusu ile ilgili… Bu enteresan olayı siz okuyucularımla paylaşmak istedim.  

Afrika’nın bir ülkesinde avcılar fil avına çıkıyorlar, fili avlamak çokta kolay değildir. Bütün avcılar bir araya gelip bir hile düşünüyorlar. Filin gelip geçtiği yerde büyük bir çukur kazıp üstünü örtmekte anlaşıyorlar. Haliyle fil oradan geçince çukura düşüyor.  Çırpınsa da fayda yok, başlıyorlar ona işkence yapmaya yıldırıyorlar bezdiriyorlar fil kızsa da çaresizdir... 

İkinci bir hile ise; avcılar iki guruba ayrılıyorlar. Bir grup kırmızı elbise giyiyor, bir grupta mavi elbise. Kırmızı elbiseliler alabildiğince çukurdaki file işkence yapmaya başlıyorlar, kırmızı elbiseliler uzaktan gelmiş gibi davranan mavi elbiseliler tarafından oradan uzaklaştırılıyorlar.

 Mavi elbiseliler hisli hayvanın birazcık yara berelerini sarıyor biraz ot ve su verip onu çukurdan çıkarmadan oradan ayrılıyorlar. Bu oyun bu şekilde fili iyice bezdirinceye ve sersemletinceye kadar defalarca tekrar ediyor… Hisli hayvan artık renkler arasında ayrıt etmeye başlıyor kırmızı elbiseliler gaddar… Mavi elbiseliler iyimser…

Bitkin düşen fili gelip geçen uzun bir zamandan sonra mavi elbiseliler onu çukurdan çıkarıyorlar… Fakat fil o kadar bezmiş ki onu oradan çıkarmak mümkün olduğu halde mavi elbiseliler onu daha önce niçin çıkarmadılar, ilk seferden bu yana onu kırmızı elbiselilerden niçin kurtarmadıkları aklının ucuna bile gelmemiş ve çaresizlikten düşünemez hale gelmiş… Fil yapılan işkencelerden hafıza kaybı yaşadığından artık bu soruları sorgulama yeteneğini kaybetmiş… Tabiri câiz ise artık iyice evcilleştirilmiş…

Fil mavi elbiselilere gayet itaatkâr ve teşekkür ederek uysal bir şekilde onlara güvenerek yol alır eski şöhretini ve gücünü kaybederek kalan ömrünü onların emrinde onlara itaatkâr ve vefalı bir şekilde geçirir…

Yüzyıldır medeni diye geçinen batı ve Siyonistler toplumları bu metotla bir taraftan zülüm etmekte, bir taraftan kurtarıcı gibi yardım elini uzatıp onları evcilleştirilmekte, topraklarını işgal eden bu zihniyetlilere bir de teşekkür etmektedirler… Bu sebepten dolayı Yüz yıldır Afrika, Asya ve Ortadoğu halkları bu evcilleştirme ve Siyonist oyununun kıskacından kurtulamamaktadırlar… 

Bu geri kalmışlığın temelinde kırmızı ve mavi elbiseli sömürgeci zihniyetler vardır… Sömürgeci Avrupalılar Afrika kıtasına girince, kıtayı kendi aralarında taksim etmek için resmen ülkelerin sınırlarını cetvelle çizip paylaşmışlar. Kıtayı inceleyince göreceksiniz ki iç tarafta sınırlar cetvel ile çizilmiş dümdüz sınırlardır. Örneğin: Mısır, Sudan, Libya, Çad, Cezayir, Mali, Moritanya, Angola, Namibya, Botsvana vb.

En sıcak ve canlı bir örnek verecek olursak Afganistan; 20 yıldır sözde özgürlük adına bir taraftan Rusya diğer taraftan Amerika ülkeyi kan ve gözyaşı gölüne çevirdiler. Taş üstünde taş bırakmadılar, bilge insanlarını öldürdüler,  bütün yeraltı zenginliklerini yağmaladılar, halkı birbirine düşürdüler, geride ne özgürlük ne servet nede hayata sağlıklı tutunabilecek bir yapı bırakmadılar. Geride yüzbinlerce işbirlikçi ülkesine ihanet edebilecek bir nesil bıraktılar… Kendileri çekilince ülke sanki perişan olacak mavi elbiseliler misali gibi.    

Yaşadığımız yüzyılda yapılan hain tuzakları ve işbirlikçilerinin evcilleştirme oyunlarına düşmemek için; doğru tarihi ve tarihi doğru okumak,  Büyük Osmanlı Devletinin yıkılış sebebini iyi anlamak,  İnancına, toprağına, değerlerine iyi sarılıp sahip çıkmak ve hainlere karşı uyanık olmaktan geçer… Büyüklerimiz ne demiş kıssadan hisse…

İslamiyet; tüm canlılarla birlikte insana özel bir değer vermiş, yaratılmışların en şereflisi, akıl ve irade ile donatılmış, sorumluluk sahibi, hiç ama hiçbir şekilde haksızlık yapmasına izin verilmediği gibi haksızlığa maruz kalmayı da yasaklamıştır. İnsanlık onuru zedelenmemek şartıyla yaşadığı toplumda bir takım kurullara uyarak yaşamını sürdürmelidir.

 

 Dünya hayatında insanın insana karşı sorumlulukları sınırlı ve geçicidir. Asıl sorumluluk Yüce yaratıcıya karşıdır. İslam da hile, dalavere, sömürmek, güç kullanmak, hukuksuzluk, hırsızlık, zorbalık, inanca müdahale, onur kırıcılık vb. kesinlikle yasaklanmıştır.   Huzurlu bir dünya için İslâm değişmez caydırıcı evrensel hukuk kurallarını koymuştur. Örneğin: Cana can, göze göz, dişe diş yanı Kısas…  Güçlünün değil, haklının egemen olduğu bir toplumu hedeflemektedir. 

Selam ve Dua ile… 

 

1 Yorum

Adnan yazar

Adnan yazar

13 Ekim 2021
Ellerinize saglik

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri