VEDAT DEMİR

Covid Acil Eylem Planı

Bundan birkaç hafta önce ilk vakaların açıklandığı zaman “Kurtarılmış Şehirler” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Bu yazıda her kentin kendini salgın karşısında dışarıya kapalı bir ülke gibi görmesi gerektiğini ve salgın ile ilgili mücadelesini kendisinin vermesi gerektiğini ifade etmiştim. 

 

Zira bugün metropollerde artan sayılar salgının kontrole alınma şansını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Bu bakımdan hastalık sayısının az olduğu illerde durum hafife alınmadan az sayıdaki vakaların çok sıkı tedbirler ile kısa sürede kontrol altına alınması mümkün. Bu şekilde salgın kısa süreli, sıkı bir o kadar da etkin tedbirlerle kent içinde izole edilebilir. Az sayıda olan vaka kontrolü kaybettirecek ve kentin sağlık imkânlarını zorlayacak noktaya varmadan gerekirse kentte sokağa çıkma yasağı getirilmelidir.

 

Her durum ve koşul gözetilerek tedbirler alınmalıdır. Sokağa çıkma yasağı bugün 31 kentimizde hafta sonları uygulanmaktadır. Yarın işler daha kötü noktaya varırsa ki her kentin kendine özgü salgın yayılımı var. Ülkelerde olduğu gibi kimi erken kimi geç bir sıçrama yapıyor. 

 

Batman halkının bu süreçteki tutumu maalesef idarenin aldığı tedbirlere rağmen olumsuz bir seyir gösteriyor. İnsanlarımız kentin belli noktalarına gitmekten vazgeçmiyor.  Bu gidişat iyiye alamet değil bu bakımdan olası sokağa çıkma yasağı ki bu hafta sonları da olabilir. Büyük kentlerden farklı olarak alışveriş için bile sokağa çıkılmamalıdır. Valilik, bu süreçte olası sokağa çıkma yasağında temel ihtiyaçları evlere servis yapabilecek işletmeleri belirleyip her mahallede bu hizmeti veren işletmelerin ismini ve telefon numaralarını paylaşarak hizmet vermesini sağlayabilir. Böylece evden çıkmadan ihtiyaçları olan temel gıda, et, manav vs. ihtiyaçlarını telefon ile sipariş ederek karşılayabilir. İş yerleri çalışanları sadece sokağa çıkabilmeli ve servis yapmalıdır. Bu şekilde dışarıdaki insan sayısı daha da az olacağından risk de azalacak kolluk kuvvetleri de daha rahat çalışabilecektir.

 

İl Pandemi  ve Hıfzıssıhha Kurulu, yetkilerini son sınırına kadar kullanmalıdır. Önümüzde değerlendirilebilecek bir ramazan ayı var. Ramazanın ikinci haftası bir haftalık sokağa çıkma yasağının kentteki salgını ciddi anlamda kıracağını düşünüyorum. Vatandaşların evde kalması zor olmayacak. Uygulamanın haftalık seyrine göre 10 gün veya iki haftaya da çıkarılabilir. Belki bu şekilde ramazan bayramına çifte bayram yaşamış oluruz. İl içi karantina sağlıklı ilerlerse belki böylece serbest dolaşım da gerçekleştirilebilir. Çarşı, pazar eski normal haline gelebilir.  Vatandaş da normal bir yaşama kısa sürede geçmek için bir hafta on gün fedakârlık yapılabilir. Bu esnaf için de halk için de daha sağlıklı olmaz mı? Zayıf bir iş potansiyeli yerine 10 günlük bir kapanış ardından eskisi gibi normal bir pazar işleyişi hele bayram öncesi sosyal mesafe ve maske tedbirleri ile devam eden bereketli bir pazar ekonomisi en doğrusu gibi görünüyor. Tabi böyle bir karar için esnaf örgütleriyle de görüşleri de alınabilir. 

 

Bu gibi eylem planları muhakkak Valiliğin ve İl Pandemi Kurulunun gündemine gelmiştir. Ancak halk desteğinin sağlanması ve tedbirler konusunda halkımıza motivasyon sağlamak adına bu gibi fikirleri buradan paylaşmak istedim.  Güzel günlerin daha erken gelmesi için lütfen valiliğimizin aldığı kararlara uyalım. Sosyal mesafeye dikkat edelim. Gerekmedikçe keyfi olarak evden dışarı çıkmayalım. Dikkat etmediğimiz her gün süreçten herkes daha olumsuz etkilenecek. Can kaybı başta olmak üzere ekonomik kayıplar daha da artacaktır. Etkili ve kısa süreli tedbir disiplini içinde hareket edelim. Güzel günler yakın olacak...

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri