VEDAT DEMİR

İş Sağlık Konusu Olmaktan Çıktı

İçinde bulunduğumuz durum sağlık sorunu olmaktan çok toplumsal bir sorun haline geldi. Günlerdir ülke gündeminde virüsün anatomisi hakkında süresiz yayınlar yapıldı. Sağlıkla ilgili alınması gereken tedbirler ve virüsün yayılım karakteristiği bizzat sağlık bakanı tarafından günbegün son verilerle dile getirildi.

Ancak geldiğimiz son tahlilde süreci bir sosyolog olarak değerlendirince vaziyetin artık bir sağlık sorunu olmaktan çok toplumsal bir sorun olduğunu görmemek mümkün değil. Haftalardır bu mücadelenin nasıl yapılacağı bilim kurulu üyeleri, siyasiler ve uzman doktorlar tarafından dile getiriliyor. Ancak halkın bu tedbirler noktasındaki tutumu incelendiğinde akıldışı işlerin yapıldığını medya araçlarıyla görebiliyoruz.

Vaziyete derhal uzman sosyolog ve psikologlar ile müdahale edilmelidir. Sağlık Bakanı gibi her akşam  alınan tedbirlerin son durumu, halkın bu konudaki yanlış tutum ve davranışları dile getirilmeli kitlesel davranışların eğrisi doğrusu masaya yatırılmalıdır. Sağlıkçılar geçen bir ay boyunca işin sağlık boyutu ile ilgili anlatılması gerekenleri fazlasıyla anlattı diye düşünüyorum. Bu noktada etkili bir çözüm için kitlelerin sağlıklı şekilde ortak bir tavırla  alınan tedbirlere uyum sağlaması için biraz da sosyolog ve psikologlara medyada yer verilmelidir.

Bu süreçte gerek siyasilerin gerekse medyanın hatta doktorların bile sürece zarar veren tavırları oluyor. Şöyle ki son olarak cuma akşamı sokağa çıkma yasağının iki üç saat kala açıklanmasından tutun da halkın duyarsız bir şekilde marketlere hücum etmesi tamamen sosyolojik ve psikolojik bir olaydır. Öte yandan medyanın sürekli dünyanın öteki salgın merkezlerinden marketlerin yağmalandığı ve rafların boşaltılması ile ilgili yaptığı haberler Cuma akşamındaki hadisenin tetikleyicisi olmuştur. Resmen topluma bizde de işler sarpa sarar da kötüye giderse sokağa çıkmak mümkün olmazsa siz de böyle yapacaksınız mesajı veriyor. Farkında olmadan haber değeri taşıyor diye yapılan bu yayınlar dolaylı öğrenme ile ters etki oluşturuyor.

Doktorların da süreçteki hatası, ileri yaş gurubunda olup kronik birkaç hastalığı olanların bile virüsü yendiği ile ilgili yaptıkları paylaşımlarıdır. Onların da tamamen iyi niyetle topluma moral vermek ve virüs korkusunu bir nebze de olsa hafifletmek amacıyla yaptıkları bu paylaşımlar, bazı vatandaşlara özellikle ileri yaş guruplarına dışarı çıkma konusunda cesaret veriyor.

Öte yandan bu virüs olayını komplo teorileriyle açıklamaya çalışanlar da sürece ciddi zararlar veriyor ki virüsü, derin güçler tarafından bize karşı yapılan bir saldırı olarak ifade ediyorlar. Mevcut durumu böyle algılayan vatandaş kahramanlık duygularıyla tıpkı 15 Temmuzdaki gibi devletimize ve birliğimize kast edilen durumlarda savunma mekanizmasını devreye koyuyor. Tankın altına canı pahasına yatan ve direnen bu insan psikolojisi burada da benzer tepki geliştirip virüse meydan okuyabiliyor.

Sonuç olarak geldiğimiz son nokta gösteriyor ki tedbirler ve virüse karşı mücadele sağlık sorunu olduğu kadar sosyolojik ve psikolojik bir sorundur. Evde kalan vatandaşın psikolojisi için psikologlar dışarıda olan insanların kitlesel hareketleri tedbirlere uyum ve etkili çözüm için sosyologların duruma el atması gerekiyor. Çünkü olaylar yukarıda da ifade ettiğim gibi ilk etapta düşündüğümüz gibi cereyan etmeyebilir. Masumane yaptığımız birçok iş ve eylem bir aydır verilen mücadeleyi iki saatte yerle yeksan etti.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri